Djeca iz ateističkih obitelji su altruističnija i ljubaznija od onih iz vjerničkih

Manja je vjerojatnost da će djeca iz vjerničkih obitelji biti altruistična kao ona odrasla u obiteljima koje ne prakticiraju vjeru, pokazalo je istraživanje koje je provelo Sveučilište u Chicagu

Odrastanje u obiteljima vjernika bilo je i češće povezano s kaznama kao odgovorom na antisocijalno ponašanje, utvrdili su američki znanstvenici.

Oni su istraživanjem obuhvatili 1.170 djece u dobi od pet do 12 godina iz šest zemalja - Kanade, Kine, Jordana, Južnoafričke Republike, Turske i SAD-a. Istraživanje je pokazalo da širom svijeta postoje sličnosti u tome kako vjera utječe na altruizam kod djeteta.

Mnoge obitelji smatraju da vjera igra ključnu ulogu u moralnom razviju djeteta, ali djeca mnogih roditelja vjernika nisu onoliko altruistična kako im roditelji misle, pokazalo je to međunarodno istraživanje objavljeno u časopisu Current Biology.

Tim razvojnih psihologa pod vodstvom Jean Decety proučio je percepciju i ponašanje djece iz šest zemalja i procijenio namjeru djece da dijele - kao mjeru njihova altruizma, i njihovu sklonost da sude i kažnjavaju druge zbog lošeg ponašanja.

Rezultati su pokazali da će djeca iz vjerničkih obitelji imaju manje sklonosti dijeliti s ostalima, u usporedbi s djecom iz obitelji koje ne prakticiraju vjeru. Vjerski odgoj bio je također povezan s većim sklonostima kažnjavanju kao odgovoru na antisocijalno ponašanje.

Rezultati su u raskoraku s viđenjem roditelja vjernika koji su češće od roditelja ateista smatrali da nijhova djeca imaju veću razinu empatije i osjetljivosti na potrebe drugih.

"Naši zaključci u suprotnosti su s uvriježenim stajalištem da su djeca iz obitelji vjernika altruističnija i ljubaznija prema drugima. U našem istraživanju djeca iz obitelji ateista i obitelji u kojima se ne prakticira vjera bila su darežljivija", kaže Decety, profesorica prihologije i psihijatrije s čikaškog sveučilišta.

Djeca iz kršćanskih i muslimanskih obitelji bila su bitno manje darežljiva od djece iz obitelji u kojima se ne prakticira vjera. Negativna je veza između religoznosti i altruizma rasla s godinama, odnosno rasla je njihova nespremnost da dijele.

Djeca iz vjerskih obitelji bila su također sklonija strožim kaznama i nedruštveno ponašanje strože su prosuđivala.

"Ti rezultati otkrivaju sličnosti širom ispitanih zemalja u tome kako vjera negativno utječe na dječji altruizam i dovode u pitanje stajališta da vjera potiče prosocijalno ponašanje i da je ključna za moralni razvoj - sugererajući da sekularizacija ne smanjuje ljudskost. Zapravo čini suprotno", kaže Decety.

Izvor http://www.vijesti.rtl.hr

Link

06.11.2015. u 21:23   |   Dodaj komentar

Kažu, ova stranica je izgubljena, potpis Gorska služba spašavanja...jel' to neki spam, vic ili šta je?

Autor: juicy-mama   |   06.11.2015. u 21:30   |   opcije


igleda da lomi link jer je predugačak. evo adrese http://www.vijesti.rtl.hr/tabloid/zabava/1818838/djeca-iz-ateistickih-obite
lji-su-altruisticnija-i-ljubaznija-od-onih-iz-vjernickih/

Autor: nOCNI-SETAC   |   06.11.2015. u 21:34   |   opcije


Ne slažem se sa tim američkim istraživanjem!!!!! To mi je najbolje kada neko napiše - UTVRDILI SU AMERIČKI ZNANSTVENICI, (da ima vode na Marsu). Svašta utvrde ti američki znanstvenici.

Autor: jimisolo   |   06.11.2015. u 23:23   |   opcije


Jean Decety is an American and French neuroscientist specializing in developmental neuroscience, affective neuroscience, and social neuroscience. His research focuses on the cognitive and neurobiological mechanisms underpinning social cognition, particularly emotion, empathy, moral reasoning, altruism, pro-social behavior, and more generally interpersonal processes. He is Irving B. Harris Distinguished Service Professor at the University of Chicago.

https://en.wikipedia.org/wiki/Jean_Decety

Autor: nOCNI-SETAC   |   07.11.2015. u 0:22   |   opcije


a jbt svašta
:)
sry
ali ispalo mi
:)

Autor: AnimaCandida46   |   07.11.2015. u 0:23   |   opcije


Neka istraži zašto u Americi ima 10 000 ubojstava godišnje!!!!!

Autor: jimisolo   |   07.11.2015. u 0:29   |   opcije


Dodaj komentar