ŠTO JE BLOG? (škola za pačiće male pa nek nekaj nauče?)

ova cura je ostarjela na iskričavom weblogu, pišući svoj prvi osobni blog davne 2007.g....pa i danas! što je tko zaključio u ovih 16 let o "dotičnoj blogerici" tj meni, je posve njegov sud! ovaj blog je posvećen svima koji nemaju pojma kaj je blog i imaju problem sa pisanjem vlastitog bloga? dakle, moj plaćeni prostor i moj dnevnik. žao mi je što je nekima (da malo parafraziram, prepoznat će se) nije dopušteno komentiranje, ali kao što znate, iskrica blog daje tu mogućnost! kao i zaključavanje komentiranja! drago mi je da sam bila sudionica iskrica bloga (o kojem piše i wikipedija) svih ovih godina, gotovo od samih početaka!

Citat iz HR enciklopedije, što je blog:

“Blog (weblog) je mrežna stranica nalik dnevniku, koja sadrži priloge (tekstovne i dr.) jednog ili više autora (tzv. blogeri) poredane vremenskim slijedom kako su pristizali (najnoviji članci nalaze se na vrhu stranice). Blogovi mogu biti individualni ili kolaborativni, povezani u tematske skupine ili vezani uz domenu na kojoj se nalaze (tzv. blogosfera). Većina ih čitateljima pruža mogućnost stupanja u diskusiju s autorom. Primjeri blogova su mrežni dnevnici osobnoga karaktera, koji opisuju svakidašnje aktivnosti, doživljaje ili razmišljanja autora, dnevnici pojedinih manifestacija ili popularnih emisija, pojedini časopisi koji se distribuiraju isključivo u elektroničkom obliku (tzv. e-zine), tematski blogovi (filmske kritike, recenzije računalnih programa, poezija, priče u nastavcima, putopisi, politička promidžba).

Riječ blog (skraćeno od web log – web mreža, log (brodski) dnevnik)

“….U suvremenom društvu internet je postao medij kojim se odvija svakodnevna komunikacija.Blogovi, odnosno internetski dnevnici predstavljaju tekstualni medij u kojima autori periodično bilježe različite priloge o svakodnevnim temama.(cit. Iva Ravlić
Jezik i stil blogova,Završni rad, FF Osijek)”

Citat iz Wikipedije:
“Mrežni dnevnik, dnevak, mrežnik ili blog (anglizam, duži naziv weblog) je oblik objavljivanja informacija na internetu (web-u) te sadrži prvenstveno periodičke članke u obrnutom vremenskom slijedu - najnoviji članci nalaze se na vrhu stranice.”
“Blogovi mogu biti individualni i kolaborativni. Terminološki za sada nema dinstinkcije kao u engleskom jeziku gdje se termin weblog češće koristi za kolaborativne, a blog za individualne projekte. Mogu biti u obliku časopisa, tematski, osobni. Mogu biti povezani u skupine, tematski ili vezano uz domenu koju se nalaze - blogosfera.””
“Blogerska etika
Blogeri vrlo često nastupaju kao interesna skupina. Čest je običaj ostavljanja komentara, najčešće međusobne pohvale istomišljenika.

Šećer na kraju:

“Mogućnost vođenja bloga ponudio je servis Iskrica. Najstariji post koji se sada može pronaći na Iskrici datiran je na 21.03.2003. a samo puštanje servisa je koji mjesec ranije, s obzirom na to da s iskrica webloga nestaju postovi korisnika koji su u međuvremenu pobrisali profil. Servis se na Iskrici zove weblog, termin koji se u to vrijeme koristio sinonimno. Iz dosad poznatih podataka pretpostavlja se da je najstarija stranica ovog sadržaja u Hrvatskoj jedan korisnički Dnevnik, postavljen 2001. godine.”

18.04.2023. u 20:12   |   Editirano: 18.04.2023. u 20:13   |   Prijavi nepoćudni blog   |   Dodaj komentar

off sam, ali nisam zatvorila komentiranje pa tko voli nek izvoli? možda se poslije i vratim! ah da, glede provalnika i lopova i moje ugroze, mogu samo reći...jebati se znam, ništ vrijedno nemam (osim sebe) ali nije mi problem to izgubiti! kak reče seneca: omnia mea mecum porto - Sve svoje nosim sa sobom!

Autor: sara_tera   |   18.04.2023. u 20:21   |   opcije


Sumnja li još netko da uz pivu ne nastaju dobre ideje – ova će vas činjenica opovrgnuti. Naime, internet je osmišljen u pivskom vrtu (vrtu u kojem se poslužuje pivo) u Kaliforniji. Grupa istraživača na druženju je došla na ideju da dva računala povežu terminalom i tako stvore vezu putem koje će računala komunicirati.

Ubrzo nakon toga shvatili su kako bi ideja zaista mogla funkcionirati. Internet se u ranim danima koristio kao zatvoren sustav vojske, da bi kasnije postao javno dostupan. Od ideje uz pivo, internet je postao neizostavan dio svačijeg života i poslovnih pothvata.

Autor: wasyxde   |   18.04.2023. u 20:22   |   opcije


bok wasi! čitati...treba čitati, pa makar i stripove! uz pivu se razme. hvala za ovaj info...iako zadnje vrijeme sve češće čitam demantije kojejakvih info objavljenih na internetu? sva sreća da sam sve svoje enciklopedije spremila pa kad i ako zatrebaju...nikad ne znaš kad bu kakva hladna zima...za vatricu potpalit?

Autor: sara_tera   |   18.04.2023. u 20:26   |   opcije


Da, internet je definitivno brži od čitanja knjiga i njegova se moć ne može olako odbaciti, ali upravo činjenica da je čitanje knjiga spor proces čitateljima omogućava prihvaćanje, reagiranje na pročitano i osobnu preobrazbu. Knjige su također mnogo pouzdanije od izvora na internetu jer su pregledane i provjerene prije objavljivanja. Informacije iz knjiga ostaju iste tijekom duljeg razdoblja, dok se informacije na internetu mijenjaju iz sata u sat.

I dok su knjige definitivno pouzdanije, internet je službeniji. Izvor u knjizi uvijek je legitimniji od izvora na internetu. Internet ima toliko informacija da bilo što može biti objavljeno u bilo koje vrijeme, a vi ne možete znati jesu li informacije istinite ili ne. Osim toga, internet je nastao iz knjiga.

Internet je također iskoristio moć knjiga i okrenuo je u svoju korist – danas se na internetu prodaju digitalne knjige, postoje mnoge mrežne stranice i aplikacije koje prodaju tiskane i digitalne knjige, u svim formatima.

Knjige su riznica informacija koje su razumljive, posebne i potpune, sve informacije koje su nam potrebne dostupne su u knjigama, knjige nas ne zbunjuju, ne troše nam energiju na nepotrebne odabire, svako okretanje stranice donosi tu odluku za nas, štedeći svu našu energiju za učenje.

Čitanje knjige čini nas inteligentnijima i podiže nam raspoloženje. Čitanje knjige ugodnije je i maštovitije od čitanja na internetu. Kad čitamo knjigu u koju se možemo uživjeti naš mozak radi punim kapacitetom, a naša mašta dobiva krila. Imaginacija ima moć pretvoriti vas u ono što ste oduvijek željeli.

Autor: wasyxde   |   18.04.2023. u 20:29   |   opcije


blog je ono što blogeri i komentatori naprave od njega

Autor: djuro22000   |   18.04.2023. u 20:30   |   opcije


riječ blog dolazi od latinske riječi;
blogerare, blogerarum, blogerarimus

što znači dosađivati se, tratiti vrijeme,
kako svoje, isto tako i tuđe.

Autor: Illija   |   18.04.2023. u 20:56   |   opcije


ilija...ti si prepametan za nas..ili mene....

Autor: djuro22000   |   18.04.2023. u 20:58   |   opcije


hvala wasy, posve bih se složila s ovim kaj si objavio kao svoj komentar. uvijek ću preferirati knjigu pred internetom. svaki put i dan danas radije provjerim neki pojam ili nešto što tražim u enciklopediji (onoj tiskanoj), klaićevoj rječniku ili tiskanom pravopisu nego li u digitalnoj wikipediji ili na netu? no slažem se da je ovo drugo dostupnije, često naprednije ali i pogrešno tj. često vrlo površno...kao i općenito današnja znanja!

Autor: sara_tera   |   18.04.2023. u 22:31   |   opcije


slažem se i s tobom đuro...da je blog sve što napišemo na njemu! postoji interakcija blogera i komentara...no, jedno je sigurno...bez bloga ne bi bilo komentara! i sve su to mišljenja, a glupo je očekivati da drugi misle isto što i mi? dobro je da ima različitih mišljenja. iako o mnogo čemu bilo čije mišljenje nije uopće mjerodavno. zato postoji znanost, činjenice i sve ono što je mjerodavno i stručno. ima jedna dobra izreka koja baš oslikava današnjicu: još nikad tako mnogo ljudi nije znalo tako malo o tako puno stvari!

Autor: sara_tera   |   18.04.2023. u 22:34   |   opcije


ilija, s tobom se pak ne bih složila? voljela bih da mi tu podastriješ gdje si našao da je ta riječ latinskog porijekla? ja sam baš prolistala rječnik latinskih riječi i nisam našla tu riječ tamo...a niti u rječniku stranih riječi (klaića), pa niti drugdje (pravopis), već samo ovo što sam našla na internetu? mislim da je fora u tome kaj je to novija riječ...al nemam ništa protiv ako si negdje našao etimologiju riječi blog...možda mi ostali nešto naučimo?

Autor: sara_tera   |   18.04.2023. u 22:36   |   opcije


Dodaj komentar